Los Angeles Eğitim Ataşeliği

CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BM GENEL KURULUNA HİTAP ETTİ.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurul Salonu'nda BM'nin 78'inci Genel Kurulu görüşmelerinde katılımcılara hitap etti.
CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BM GENEL KURULUNA HİTAP ETTİ.

20-09-2023


BM Güvenlik Konseyi artık dünya güvenliğinin teminatı olmaktan çıkmış, 5 ülkenin siyasi stratejilerinin çarpışma alanı haline gelmiştir. "Dünya 5'ten büyüktür" diyerek tüm insanlığın hayrına bir uluslararası sistemin tesisi çağrımız giderek daha çok yankı buluyor. Genel Sekreter Sayın António Guterres'in geçtiğimiz günlerde yaptığı "İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan kurumların bugünün dünyasını yansıtmadığı" tespitine katılıyoruz. Kıbrıs'ta yaşanan son hadiseleri bu içi boşalmış, adalet ve güven telkin etmeyen kurumsal yapının bir tezahürü olarak değerlendiriyoruz. Barış ve istikrarın güçlendirilmesine yönelik sayısız inisiyatife öncülük etmiş bir ülke olarak Sayın Guterres'in "barış için yeni gündem" oluşturulması çağrısına önem veriyoruz. Genel kurulun bu yılki temasının Türkiye'nin hedefleriyle birebir örtüştüğünü görmekten memnuniyet duyuyoruz. Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında hayata geçirmeye başladığımız Türkiye Yüzyılı vizyonumuz, bu örtüşmenin en somut ifadesidir. Küresel adaletsizlikleri ortadan kaldıran, ekonomik eşitsizliklerin üzerine giden; barış, güvenlik, istikrar ve refah üreten; etkili, kapsayıcı ve insanlığı kucaklayıcı bir uluslararası sistemin, yani daha adil bir dünyanın mümkün olduğuna inanıyoruz.

6380 Wilshire Blvd. Suite 907 Los Angeles, CA 90048 USA - (323) 782 8636

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.